Red Flag Burn Ban Lifted
Mason County News
Weather Partly Cloudy 56.0°F (90%)
Family Times
Tuesday, February 2, 2010 • Posted February 2, 2010

Supermarket Savings

Think of supermarkets as giant selling machines, where traffic patterns, product placement, smells, displays, and signs lure you to spend more time cruising the aisles and more money at the checkout. These tips should keep you from falling for the tricks:

Look high and low

Supermarkets are in the real-estate business, and prime selling space includes the middle or eye-level shelving. Vendors sometimes pay retailers hundreds, even thousands, of dollars in slotting fees to take on new products or display products prominently. There are differing schools of thought on slotting fees, with critics contending that they stifle competition and boost prices. In any event, check whether similar products on top or bottom rungs are less expensive.

Eye end caps

Some shoppers assume that products on aisle ends are on sale, which is why those displays can boost sales by a third. But end caps can highlight items about to expire or those that aren’t a bargain. I spotted an end cap loaded with Pepperidge Farm cookies, all at full price. The end-cap tie-in is another trick: Related items are featured, not all of them on sale. Take the Tostitos display: chips were on sale; salsa and dips weren’t.

Compare unit prices

Only a few states and metro areas have laws requiring price tags on every item. Elsewhere you’ll typically find shelf tags under each product that reveal the cost per ounce, quart, pound, or 100 sheets. To see whether big packages really are cheaper, compare the unit price. There are many instances in which bigger wasn’t better. I saw a 14-ounce box of Frosted Flakes on sale at $2.29 per pound compared with $4.38 per pound for a 17-ounce box. For a while, it seemed as though lots of stores were figuring the unit price out for you, now not many of them do - so take your calculator with you to the store!

Weigh the cost of convenience

Is it that much work to cut up carrots, celery, lettuce, and cheese? A 6-ounce bag of shredded carrots was $1.50, almost five times as much, on a unit-cost basis, as a bag of whole carrots. If you buy cheese in a block and grate it yourself, you’ll save money and it will last longer- they use ends and pieces in the grated cheese and it spoils much faster.

Avoid checkout temptations

Snacks at the checkout look more appealing the longer you’re in line. But they’re overpriced. A chilled 20-ounce Coke was $1.49 at the register. In the beverage aisle, a six-pack of slightly smaller bottles cost $3.33 on sale-about 66 cents per 20 ounces. For that much savings, you might want to wait until you get home and add ice.

Go deep

Retailers regularly rotate stock so that you see the oldest milk, cereal, cold cuts, and other packaged goods first; the newest stuff is pushed to the back. To get the longest shelf life from the food you’ve bought, burrow to the rear of the shelf, refrigerator, or freezer. Always check the dates on everything you buy!

Read flyers carefully

Lots of people rely on weekly circulars to find out what’s on sale. That helps explain why the mere mention of a product in a flyer can send sales soaring by as much as 500 percent, even without a price reduction. Manufacturers might have paid for placement in the ad. Don’t assume featured products are on sale.

Watch for sneaky signs

Many sales tempt you to buy more than one bag or box-by touting, for example, four boxes of cake mix for $5. But rarely are you required to buy all four to get the discount. Retailers are just planting a number in your head, hoping you’ll buy a lot.

Look at the location

The same food might be sold in several places throughout the store. "Premium" store-brand Swiss cheese was on sale at the deli for $6.99 per pound with a bonus card. In the refrigerated case, the same sliced Swiss was $5.58 per pound-no card necessary. A chunk of the same cheese was $4.69 per pound, also without a card.

Buy at the bakery

More and more supermarkets sell store-made baked goods, often for less than the commercial alternatives. At one store, six hot-from-the-oven rolls cost $1.99; a packaged half-dozen cost $3.19.

Check the receipt

Many chains will give you the item free if it scans at the wrong price, but it is up you to point out the error. If you’re not someone who will go back and point out the mistake, pay attention while the items are being scanned to avoid being overcharged while it’s still easy to fix.

Buy bagged produce

Some produce is much cheaper by the bag than by the pound. A 5-pound sack of potatoes was on sale for $2.99, compared with 99 cents per pound for loose ones in a bin. If the product has a long shelf life, bagged produce is a better buy, unless, of course, the only alternative is the 20-pound size at Sam’s Club.

This article has been read 84 times.
Comments
Readers are solely responsible for the content of the comments they post here. Comments do not necessarily reflect the opinion or approval of Mason County News. Comments are moderated and will not appear immediately.
Comments powered by Disqus